Skocz do treści

Czy warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym

Projektowanie kominka w dzisiejszych czasach jest sprawą dyskusyjną. Ekolodzy grzmią na temat zanieczyszczania powietrza, niektóre miasta wprowadziły już całkowity zakaz palenia w kominkach. Ale z drugiej strony kominek wprowadza do wnętrza niesamowicie dużo uroku i stylu. Współczesny projekt wnętrza wciąż bardzo często uwzględnia wprowadzenie kominka. Jak zatem znaleźć złoty środek między potrzebą oszczędzania środowiska naturalnego, a chęcią posiadania kominka?

Kominki z płaszczem wodnym – zalety

Bardzo dobrym rozwiązaniem są kominki z płaszczem wodnym. Mogą przybrać dowolną formę, zarówno stylizowaną na starszą, jak i zupełnie współczesną. Nie służą wyłącznie do robienia wrażenia, ale są też bardzo funkcjonalne. Architekt wnętrz bardzo często proponuje taki rodzaj kominka ze względu na jego niewątpliwe zalety. Kominek taki może służyć do dogrzewania domu. Zgodnie z polskimi przepisami nie może stanowić samodzielnego źródła ciepła, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby połączyć go z kotłem. Jest to szczególnie opłacalne rozwiązanie, jeśli dom ogrzewany jest kotłem na gaz. Paliwo to jest drogie i czasowe zastępowanie takiego ogrzewania ciepłem rozprowadzanym z kominka, może przynieść znaczne oszczędności. Trzeba tylko pamiętać, aby odpowiednio zbudować całą instalację c.o.. Najlepiej wybierać modele kominków z wężownicami schładzającymi, które chronią przed doprowadzeniem wody z kominka do wrzenia. W przypadku kotłów na drewno lub węgiel, trzeba pamiętać, że należy samodzielnie przełączyć układ na ogrzewanie wody kominkiem lub kotłem Natomiast w przypadku kotła na gaz, zwykle obsługiwane jest to automatycznie. 

Gdzie sprawdzą się kominki z płaszczem wodnym?

Jak wskazują architekci wnętrz pod względem technicznym najlepiej montować kominki w większych domach, gdzie ogrzewanie samym kotłem może być niewystarczające. Dogrzewanie wody kominkiem może być wtedy bardzo korzystnym rozwiązaniem. Natomiast pod względem estetycznym kominek sprawdzi się w każdym wnętrzu. Bardzo często projektant wnętrz umieszcza wkład kominkowy w wykonywanej na zamówienie obudowie g-k lub ślusarsko-stolarskiej. Dzięki temu, kominek dopasować można do każdego stylu i charakteru pomieszczenia. W stylu skandynawskim może być obudowany drewnem lub sklejką, a w stylu minimalistycznym –  płytami meblowymi w wybranym kolorze. Projektowanie wnętrz industrialnych wymaga stosowania cegły, betonu lub blachy, a rustykalnych – postarzanego drewna. Wszystko zależy od fantazji inwestora lub projektanta wnętrz i budżetu na wykończenie pomieszczenia. Trzeba też pamiętać, że kominek z płaszczem wodnym jest droższy od takiego bez dodatkowych funkcji. Jednak dzięki wykorzystaniu do ogrzewania domu, ta nadwyżka się zwraca. W związku z tym, jeśli decydujemy się na kominek, to naszym zdaniem warto wybrać ten z płaszczem wodnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *