Skocz do treści

Dywan – jak dobrać jego wielkość i kształt?

Dywany niezmiennie, od wielu lat, stanowią idealne dopełnienie umeblowanego mieszkania i domu. Nadają swoistego charakteru ciepła i przytulności, a często też wizualnie zmieniają wielkość pomieszczenia w którym się znajdują. Jak dobrać dywan, żeby wyglądał perfekcyjnie w połączeniu z resztą mebli i wyposażenia? Wszystkie te zagadnienia omówimy w poniższym artykule.

Najważniejszy jest rozmiar

Wielkość dywanu to kwestia zależna głównie od metrażu pomieszczenia w którym będzie się znajdował. Często przy wyborze dywanu kierujemy się myślą, że im większy on będzie, tym bardziej optycznie zmniejszy nam mieszkanie. W efekcie na naszych podłogach znajdują się malutkie, zazwyczaj idealnie dopasowane wielkością do mebli pod którymi stoją, dywaniki. Czy jest to odpowiednie myślenie? Niekoniecznie. Małe dywany dobrze wyglądają tylko wtedy, gdy leżą niezależnie (np. w wolnej przestrzeni przed kominkiem). Jeżeli niewielki dywan znajduje się pod np. stolikiem kawowym, a w około niego stoją fotele, kanapa, krzesła bądź pufy, zaburza to postrzeganie całości i wizualnie pomniejsza pomieszczenie. Oczywiście nie można popaść w przesadę. Dywan pokrywający całą podłogę, od ściany do ściany, także nie wygląda dobrze. Najlepiej stosować się do uniwersalnych zasad, poniżej przedstawiam niektóre z nich:

  • Meble powinny chociaż częściowo (np. dwie z czterech nóżek) stać na dywanie
  • Odstęp między dywanem, a drzwiami powinien wynosić co najmniej 90 cm (brak problemu z otwieraniem i zamykaniem drzwi)
  • W przypadku dużych dywanów należy zachować odstęp od ściany (co najmniej 50 cm), aby uniknąć efektu wykładziny podłogowej 

Kształt – czy ma znaczenie?

Jak zauważają projektanci wnętrz najczęściej kupowane są dywany w formie prostokąta, czasami kwadratu. Wydają się tzw. bezpieczną opcją, klasyką, która zawsze będzie wyglądała poprawnie i odpowiednio. Jednak coraz częściej spotykane są dywany owalne bądź okrągłe. Warto eksperymentować z nietypowymi kształtami, ponieważ często dodają nieszablonowości i w pozytywny sposób wyróżniają nasze wnętrza.

Kolor, wzór, faktura

Nie możemy zapomnieć, że wygląd dywanu, jego kolorystyka i faktura są również istotnymi czynnikami. Jednak tutaj powinniśmy kierować się własnym gustem oraz kolorystycznym dopasowaniem do pozostałych elementów wyposażenia mieszkania czy danego pokoju. Aby uniknąć rażących błędów bądź nawet delikatnych pomyłek, które będziemy zmuszeni oglądać codziennie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalistów. W zawodach takich jak projektant wnętrz czy dekorator pracują pasjonaci, którzy na co dzień zajmują się aranżacją pomieszczeń. Często już na pierwszy rzut oka dostrzegają, co będzie najlepsze do danego pomieszczenia i jakie konkretnie ułożenie dywanu, a także reszty mebli, będzie wyglądało najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *