Skocz do treści

Kamień dekoracyjny w mieszkaniu

W wystroju wnętrz od kilku lat panuje moda na wykorzystanie kamienia dekoracyjnego, który charakteryzuje się różnorodną kolorystyką i fakturą. Jego szlachetny wygląd jest najbardziej uwidoczniony, gdy pokrywa duże płaszczyzny podłóg lub ścian.

Jaki kamień dekoracyjny wybrać na ścianę?

W kwestii projektowania wnętrz oraz  doboru kamienia dekoracyjnego najlepiej zdać się na profesjonalistę, architekt wnętrz najlepiej wykorzysta wszystkie zalety jakie daje nam kamień w pomieszczeniu, zarówno te wizualne jak i praktyczne. Jeśli jednak chcemy sami wykonać zmiany w wystroju naszego mieszkania możemy zainspirować się katalogami wnętrzarskimi lub stronami internetowymi poświęconymi aranżacji wnętrz. Możemy zastosować kamień naturalny, który  jest drogim materiałem, jednakże na szczęście w  sprzedaży jest  wiele świetnych imitacji kamienia, które idealnie sprawdzą się do dekoracji ścian. Popularnym rozwiązaniem są płytki ceramiczne lub gresowe.  Materiały naśladujące naturalny kamień są nie tylko tańsze, ale również łatwiejsze w eksploatacji, a także co równie istotne – są dużo lżejsze. Najczęstszym  aspektem przy wyborze kamienia dekoracyjnego jest jego wygląd, musi on odpowiadać naszym gustom. Dobrze dobrany kamień przyciąga wzrok i tworzy klimat pomieszczenia.

Kamień dekoracyjny idealny we wszystkich rodzajach pomieszczeń.

Dzięki swoim właściwościom, kamienie sprawdzają się świetnie praktycznie we wszystkich pomieszczeniach. Kamień, dzięki swojej strukturze, umożliwia dość łatwe usuwanie  tłuszczu i innych zabrudzeń. Równie dobrze sprawdzi się w łazience, gdzie dodatkowo wnosi do zaprojektowanego w ten sposób wnętrza naturalności. W pomieszczeniach gdzie często przebywają domownicy i łatwo o uszkodzenia czy zabrudzenia ścian, kamień sprawdzi się znakomicie, chroniąc narażone powierzchnie.

Kamień w różnych stylach aranżacyjnych

W stylu klasycznym, rustykalnym, prowansalski najlepiej jest zastosować kamień dekoracyjny o ciepłym kolorze, np. beżowy, jasnobrązowy i o niezbyt drobnej strukturze. W stylu skandynawskim idealnie prezentują się zimne barwy np. biały lub jasnoszary. W stylu minimalistycznym  najczęściej wykorzystywane są kamienie o kontrastowych kolorach lub jeden kolor występujący samodzielnie o naturalnej barwie np. szary (raczej matowy), ale równie popularna jest faktura betonu. Styl loftowy – wykorzystywane są duże kamienie lub imitacja cegły, sprawdza się tu szeroka gama kolorystyczna.

Kamień dekoracyjny, czy da się zmienić jego kolor?

Jeśli znudzi się nam dotychczasowy kolor kamienia dekoracyjnego użytego w naszym mieszkaniu możemy w łatwy sposób go przemalować. Do tego celu należy użyć farby dedykowanych kamieniowi. Przed nałożeniem farby każdy kamień należy zaimpregnować, aby pory i bruzdy zostały zamknięte. Dobrej jakości farby są odporne na działanie wody i brudu oraz długo utrzymują odpowiednią barwę. Przygotowanie powierzchni  ułatwia nanoszenie farby na kamienną powierzchnię. W przypadku kamienia naturalnego ważne jest, aby przy pracy zachować ostrożność.  Marmur czy piaskowiec są delikatne i powinniśmy obchodzić się z nimi ostrożnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *