Skocz do treści

Najczęstsze błędy w aranżacjach wnętrz

Każdy, kto urządzał, chociaż jedno mieszkanie z pewnością przekonał się o tym, że nie da się uniknąć błędów. Zwykle, gdy remont jest już skończony i użytkujemy dane wnętrze dochodzimy do wniosku, że wiele rzeczy należało zrobić inaczej. To właśnie, dlatego każdy remont należy zaplanować, poprzedzić rozmysłem i badaniem rynku wnętrzarskiego.

Źle oszacowany budżet

Bardzo częstym błędem jest przeznaczanie zbyt małych środków na remont mieszania oraz nierozsądne oszczędzanie na materiałach. W branży utarło się stwierdzenie, że do planowanego budżetu należy dodać co najmniej 30%. Praktyka pokazuje, że twierdzenie to jest całkowicie prawdziwe. Gdy tylko pobieżnie orientujemy się w cenach materiałów i sprzętów możemy wyciągnąć mylne wnioski. Dużym błędem jest przykładowo sugerowanie się cenami z gazetek reklamowych. Często cena nie dotyczy kompletnego produktu, czego przykładem są drzwi wewnętrzne gdzie nie podaje się cen ościeżnic i klamek. Równie często atrakcyjny cenowo sprzęt taki jak pralka czy meble faktycznie jest niedostępny, bo występuje jedynie w pojedynczych sklepach w innych rejonach kraju. Warto wiec przed określeniem ostatecznego budżetu dokładnie posprawdzać ceny w sklepach. Innym bardzo rozsądnym pomysłem jest projektowanie wnętrz z pomocą profesjonalnego architekta wnętrz, bo wtedy możemy liczyć na zakup materiałów przez fachowca w bardzo korzystnych cenach.

Stawianie estetyki ponad wygodą

Warto pamiętać, że wnętrza powinny być nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne, gdyż dom jest przede wszystkim do mieszania a nie do prezentowania gościom. Częstym błędem jest więc przesadzanie z trendami minimalistycznymi. Moda na takie wnętrza utrzymuje się od lat, jednak nie u wszystkich ona się sprawdzi. W każdym domu, a przede wszystkim w tym, w którym są dzieci, konieczna jest odpowiednia ilość miejsc do przechowywania. Jeśli więc rodzina mieszka w malutkim mieszkaniu to pokój gościnny trzeba urządzić wygodnie a nie tylko modnie. Muszą w nim wtedy stanąć szafy czy rozkładane kanapy. Trzeba tutaj szukać kompromisu między praktycznością a ładnym wyglądem. W tego typu sytuacjach bardzo pomocny będzie architekt wnętrz,który doradzi jak zagospodarować taką przestrzeń. Gdy kupujemy płytki, farby czy meble powinniśmy zastanawiać się czy ich kolory będą praktyczne oraz czy dane materiały będą łatwe do czyszczenia.

Brak konsekwencji

Wiele wnętrz, które z założenia miały być ładne, w efekcie wygląda nieciekawe przez brak konsekwencji w doborze poszczególnych elementów. W mieszkaniach zarówno pomieszczenia jak i poszczególne dekoracje muszą ze sobą współgrać, tworzyć spójną całość. Błędem jest przykładowo meblowanie mieszkania małymi etapami. Gdy brakuje nam gotówki, często odkładamy na później dokupienie witryny czy komody. W rezultacie z czasem dokupujemy meble pochodzące z różnych systemów, które do siebie nie pasują chociażby kolorystycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *