Skocz do treści

Nie chcę firanek – nowoczesne aranżacje okien

Firanki – dla jednych klasyczna forma dekoracji okien, dla innych – bezużyteczne siedlisko kurzu. Z roku na rok przybywa osób, które rezygnują z wielometrowych odcinków tiulu czy woalu w oknach i wybierają inne rozwiązania. Trudno im się dziwić – samo upranie (a często i wykrochmalenie!) firanek wraz z uprasowaniem tak długich materiałów mogło zająć kilka godzin. Spośród jakich alternatyw dla firanek możemy dziś wybierać?

Dbając o prywatność

Współczesne projektowanie wnętrz bardzo często opiera się na samych zasłonach lub braku jakiegokolwiek materiału w oknach. Niejeden architekt wnętrz przekonuje, że sama szyba okienna wygląda wystarczająco elegancko i maskowanie jej niepotrzebnymi materiałami nie jest potrzebne. Nie zapominajmy jednak o tym, że firanki oprócz aspektu dekoracyjnego miały także inne funkcje – przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka, że ktoś z zewnątrz podejrzy, co robią domownicy. W tym przypadku zasłony, często masywne i w dość ciekawych barwach, sprawdzą się idealnie.

Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie zasłaniającej funkcji firan z materiałami typowymi dla zasłon. Coraz częściej projektant wnętrz aranżując konkretną przestrzeń decyduje się na wykorzystanie ciężkiego materiału, półprzezroczystego. W trakcie dnia doskonale spełnia on swoją funkcję dekoracyjną jako zasłona, natomiast wieczorem może służyć jako firana.

Rolety, żaluzje i witraże

Kolejnym, bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem jest stosowanie w oknach rolet i żaluzji. To bardzo praktyczna forma zasłonięcia okien – nie tylko od wścibskiego spojrzenia sąsiadów, ale i od promieni słonecznych czy światła Księżyca w pełni. W zależności od pory roku, nasłonecznienie pomieszczenia może być bardzo uciążliwe. Rolety lub żaluzje mogą skutecznie zminimalizować ilość światła docierającego do pomieszczenia, jednocześnie zapobiegając nagrzewaniu się salonu czy sypialni. Projekt wnętrza wyposażonego w żaluzje może wyglądać także bardzo awangardowo – zwłaszcza, jeśli sięgniemy po żaluzje wykonane z drewna czy z bambusa. Taki element dekoracji świetnie podkreśla wybrany przez projektanta wnętrz charakter pomieszczenia.

To jednak nie koniec możliwości. Rzadko spotykanym rozwiązaniem jest wstawienie witraży w miejsce tradycyjnych szyb. Taki projekt wnętrza zazwyczaj jest związany z budownictwem sakralnym, ale jeśli tylko pozwalają na to środki, możliwe jest wybranie takiego wariantu także w budownictwie jednorodzinnym. Zamiast firanek można również wybrać kolorowe szyby okienne, które kontrastują z wystrojem otoczenia stanowiąc jednocześnie ciekawą dekorację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *