Skocz do treści

Pokój dziecięcy – na co zwrócić uwagę przy urządzaniu?

Urządzanie pokoju dziecięcego jest dla rodziców przyjemnością, jednak często wiąże się ze sporym problemem odnośnie zagospodarowania wnętrza, doboru odpowiedniej dekoracji czy funkcjonalnych mebli. W tej kwestii może doradzić architekt wnętrz, jednak wielu rodziców zdaje się na własną wiedzę i gust. Warto pamiętać o kilku zasadach urządzania pokoju dziecka, by odpowiednio zagospodarować przestrzeń i sprawić maluchowi frajdę.

Jak poprawnie urządzić pokój dziecka?

Projektowanie wnętrz nie jest proste, szczególnie jeśli chodzi o pokój dziecka. Na pierwszy plan powinna się wysunąć jego funkcjonalność i wcale nie chodzi tu o zmieszczenie w pokoju wszystkiego, co tylko się da. Małe dziecko będzie wymagało szuflad i pojemników do przechowywania zabawek – z pewnością nie będzie ich układało na półkach. Mogą to być skrzynie, plastikowe pudła czy modne ostatnio worki, do których można zmieścić naprawdę wiele i szybko zrobić porządek. Na regały czy komody przyjdzie jeszcze czas.

Estetyka pokoju dziecięcego

Każdy architekt wnętrz powie, że pokój dziecięcy powinien być ładny. Nie wiąże się to jednak z przesadą w zakresie używania barw na ścianach – kolory ścian powinny być stonowane, dlatego w pokoju dziecięcym dobrze sprawdzają się barwy pastelowe i biel – można łatwo przełamać ich pozorną monotonię poprzez proste zdobienia na ścianach np. gwiazdki. Kiedy ściany będą różowe lub niebieskie, a do tego dojdą kolorowe zabawki i jeszcze barwne meble – wnętrze może okazać się przytłaczającej.

Pokój dla dziecka – motyw przewodni

W pokoju dziecka powinna panować radosna atmosfera, dlatego też nie powinno w nim zabraknąć zabawek, wydzielonego kącika do zabaw np. w namiocie i wielu innych akcesoriów, które przydadzą się maluchowi. Warto zastosować jakiś motyw przewodni, dzięki któremu będziemy trzymać się określonej stylistyki – wówczas wszystko będzie do siebie estetycznie pasowało. Pamiętajmy jednak, że pokój ma się podobać nie rodzicom czy dziadkom, a dziecku!

Na co uważać?

Przy projektowaniu wnętrz, a szczególnie pokoju dla dziecka należy uważać na to, by nie umieścić w nim zbyt dużej ilości elementów, które przytłoczą i zakłócą równowagę między strefą snu, zabawy czy nauki. W pokoju dziecka powinno się zamontować jedną lampę górną oraz 1-2 boczne, które zapewnią optymalny poziom światła. Projektant wnętrz radzi, aby pamiętać również o tym, by we wnętrzu eliminować przedmioty o ostrych kantach czy mocno wystające, które mogą stanowić dla dziecka zagrożenie. Elementy wyposażenia muszą być tak rozmieszczone, by dziecko mogło swobodnie korzystać z pokoju i miało zapewnioną odpowiednią przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *