Skocz do treści

Zmiana koloru drewnianej podłogi

Drewniane podłogi to inwestycja na lata. Nawet jeśli po jakimś czasie ich odcień znudzi się domownikom, zawsze można dokonać zmiany koloru. Najczęściej ma to miejsce podczas większego remontu zmieniającego aranżację wnętrza. Warto wtedy skorzystać z usług specjalisty, bowiem architekt wnętrz stworzy spójny projekt i pomoże w doborze najlepszych materiałów. Gdy projekt jest gotowy, czas na jego realizację. 

Jak przygotować podłogę do zmiany koloru?

Istnieje wiele sposobów na zmianę koloru podłogi drewnianej, trzeba jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest wcześniejsze jej przygotowanie. Należy rozpocząć od szlifowania, aby została usunięta warstwa wykończeniowa, aż do pierwotnego drewna. Następnie podłogę należy wyczyścić, odpylić i dopiero tak przygotowaną i suchą nawierzchnię można pokrywać olejem lub lakierem.

Jak zmienić kolor drewnianej podłogi?

Najczęściej mówi się o trzech sposobach: bejcowanie, olejo-woski i lakiery oraz oleje do drewna zawierające pigmenty. Poniżej omawiamy każdy z możliwych.

Bejcowanie

Tradycyjnym sposobem zmiany koloru drewna jest bejcowanie. Najlepszy efekt daje bejca o wydłużonym czasie schnięcia. Dzięki temu kolor staje się jednorodny, nie powstają smugi i nierówności. Dodatkowo podkreślone są słoje drewna. Najważniejsze, by dobrać bejcę dedykowaną tylko podłogom. Ta skierowana do mebli i małych przedmiotów nie zda egzaminu i nie przyniesie oczekiwanych efektów. Warto pamiętać, że bejcowanie wymaga już pewnych umiejętności i doświadczenia przy pracy z drewnem, szczególnie jeśli chodzi o duże powierzchnie.

Olejo-woski i lakiery

Olejo-woski służą do naturalnego barwienia drewna, jednocześnie nadają ciepły satynowy połysk. Służą do przyciemniania, jak i do wybielania podłogi. Idealnie rozprowadzony i wypolerowany olej niweluje ryzyko przebarwień oraz niejednorodnego wybarwienia. 

Lakiery natomiast dają możliwość barwienia podłogi według palety barw – tak jak to jest z farbami. Warto jednak mieć świadomość, że lakierowanie w ten sposób podłóg daje jednolitą, barwną nawierzchnię z jednoczesnym zakryciem usłojenia drewna.

Olej do drewna zawierający pigmenty

Kolejną metodą jest połączenie oleju z dodatkiem pigmentów oraz lakieru poliuretanowego. Nakładając olej, zachowujemy barwę oraz usłojenie drewna. Położony na to lakier nawierzchniowy zabezpiecza efekt i wykańcza różnymi rodzajami powłok: półmatową, matową lub błyszczącą. To metoda czasochłonna, ale warta efektu. Najlepiej kupować preparaty od jednego producenta, aby uniknąć przykrych niespodzianek z powodu niedopasowania oleju i lakieru po połączeniu ich ze sobą.

Pomyśl o specjaliście

Niezależnie od tego, jaka metoda zostanie wybrana, warto wziąć pod uwagę, jaki efekt ma być osiągnięty. Można również poprosić o radę architekta, który wykona projektowanie wnętrz i dopasuje najmniejszy szczegół. Dzięki temu zostanie wykonana przemyślana i spójna zmiana, która będzie cieszyła domowników przez kolejne lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *